Nepodceňujte rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním stavby

Domníváte se, že když si sjednáte pojištění stavby, automaticky vám pojistka platí také na pojištění domácnosti? Omyl. Tyto dvě pojistky je nutné pořádně rozlišovat, pojďme si v tom udělat jasno.

Pojištění domácnosti

Představte si, že svůj dům nebo byt vezmete, obrátíte ho a zatřepete s ním. Na vše, co vypadne, se vztahuje pojištění domácnosti. Z toho vyplývá, že pojištění domácnosti chrání vybavení a věci, které máte doma – elektroniku, spotřebiče, nábytek, knihy, oblečení a podobně. Ale nezapomíná ani na stavební součásti interiéru – podlahy, tapety, kuchyňskou linku…  To jsou sice věci, které by vám z domu při převrácení možná nevypadly, ale pojištění domácnosti na ně také myslí. Při sjednávání tohoto pojištění se zajímejte o to, zda pojistka zahrnuje také vaše věci ve sklepě, na balkoně nebo na půdě.

Pojištění nemovitosti

A teď zabrousíme do světa terminologie. Neděste se. Jen vám pomůžeme se lépe zorientovat. Dříve se používal termín pojištění nemovitosti. Máte ho v podvědomí? Toto pojištění chránilo vše, co je pevně spojeno se zemí. Jedná se o věci, které nikdo neodnese, ale mohou je zničit vnější vlivy – požár, výbuch, krupobití, pád stromů a podobné katastrofy. Nový občanský zákoník mu ovšem změnil jméno. Teď se nazývá pojištění staveb, ale stále chrání ty stejné věci. A aby toho nebylo málo, můžete se setkat také s pojištěním rozestavěné nemovitosti. Zde mluví název za vše – toto pojištění drží ochrannou ruku nad vaším rozestavěným domem.

Jaké pojištění je pro vás vhodné?

Pojištění domácnosti se vám rozhodně vyplatí i v případě, že bydlíte pouze v podnájmu. A pojištění stavby by neměl podceňovat žádný majitel domů, bytů nebo jiných objektů. Než se pro některé z nich rozhodnete, pečlivě si přečtěte smlouvu. Každá pojišťovna má jiné podmínky. Ve smlouvě si vyznačte všechny informace, kterým nerozumíte a zeptejte se na ně.

Tip na závěr

Mnoho lidí si v rámci ochrany svého majetku přidává také pojištění odpovědnosti. To se mimo jiné může vztahovat na škody způsobené všemi členy domácnosti nebo domácími zvířaty. Pokud si stále nejste jistí, které pojištění je konkrétně pro vás vhodné, zavolejte nebo napište přímo na pobočku. Například v ČSOB Pojišťovně najdete odborníky, kteří mají za sebou už pěknou řádku zkušeností a rádi vám s výběrem pomohou.

Shlédněte také

Půjčka s pojištěním proti neschopni splácet při ztrátě zaměstnání, úrazu, nemoci, invaliditě, úmrtí

Každý živitel rodiny, který si plánuje vzít půjčku, by se měl vážně zamyslet nad pojištěním …