?>
Domů / Pojištění / Jak správně pojistit majetek, aby vás nic nepřekvapilo?

Jak správně pojistit majetek, aby vás nic nepřekvapilo?

Jste majitelem nemovitosti nebo máte byt v podnájmu a přemýšlíte, jak se ochránit vůči možným škodám? Nechte si svůj majetek pojistit. I když je to dnes zcela běžná praxe, mnoho lidí pojištění podceňuje. Jakmile pak dojde k poškození majetku, žádná finanční pomoc se nekoná. Jak na to, aby byl váš majetek dostatečně pojištěn, a jak se vyhnout zbytečným chybám?

Nastavte správné limity

Majetek by vždy měl pojistit jeho vlastník, tedy v případě nemovitosti jeho majitel a v případě pronajatého bytu ten, jehož jméno je na pojistné smlouvě. Základem je vybrat správný typ pojistky a také dostatečný limit. Pojištění majetku bývá často podhodnocené, tedy podpojištěné. Výše pojistky by měla odpovídat hodnotě majetku, jehož cena navíc po různých rekonstrukcích roste.

Pojistku aktualizujte

S předešlým bodem souvisí i tento. Mnoho lidí uzavře pojistku, platí pohodlně stále stejné částky a o nic už se nezajímá. Jenže zastaralá pojistka vždy nemusí dostatečně krýt škody v případě, že zrenovujete byt, koupíte nové vybavení, elektroniku a podobně a celková hodnota se zvýší. Potom  by vám nemuselo pojistné plnění stačit, pokud by došlo ke škodám. Proto svou pojistku pravidelně aktualizujte nebo se alespoň poraďte s odborníkem.

Nezapomínejte na připojištění

Připojištění je velice dobrá a doporučovaná záležitost. Může vám zajistit mnohem větší pohodlí při plnění pojistky nebo ušetřit dost peněz za různé další typy škod, které nejsou v základní pojistce majetku obsaženy. Například pojištění odpovědnosti bude krýt škody způsobené vámi na cizím majetku. Pokud tedy například vy nebo vaše děti či domácí mazlíček způsobí nějakou škodu, tohle připojištění vám pomůže škodu zaplatit.

Pročtěte si rizika, které vaše pojistka kryje

Někdy se stává, že je pojistka “osekaná” jen na ta nejzákladnější rizika a spousta pojistných událostí pak není kryta. Pojistku si proto důkladně pročtěte a nezapomeňte například na pojištění povodní (pozor, povodně nejsou to samé, co záplavy), krádežemi či vandalismem. Není žádný problém sjednat pojištění online a vše si tak můžete prostudovat v klidu z domova, aniž by na vás někdo tlačil.

Shlédněte také

Nepodceňujte rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním stavby

Domníváte se, že když si sjednáte pojištění stavby, automaticky vám pojistka platí také na pojištění …