Plánované změny v pojištění vám mohou ušetřit peníze

V současné době odvádí každý zaměstnanec do státní kasy měsíčně 6,5% své výpočet mzdy na sociální pojištění. To mu pak zaručuje výplatu peněžitých dávek v případě nemoci a v důchodu.

Jak to bude v příštím roce

Stát plánuje pro příští rok rozsáhlé změny. Nepočítá s žádným navýšením odvodů a bezdětní a lidé s jedním dítětem budou i nadále odvádět 6,5% ze své hrubé mzdy. Ovšem již od dvou dětí si lidé výrazně polepší, když na sociálním pojištění zaplatí 5,5% a v případě tří dětí jen 2,5%. Rodiče čtyř dětí by sociální pojištění dokonce neměli platit vůbec. To by však neměla být jediná výhoda pro rodiny s dětmi. Vláda ve svém návrhu chystá od příštího roku také zvýšení daňových slev na děti o deset tisíc korun.

Změny čekají také živnostníky

Podobně jako zaměstnancům se bude měnit výše odvodů také drobným podnikatelům. Velká změna je bude čekat v termínech plateb, neboť v tomto ohledu plánuje stát značné zjednodušení.

Zatímco v současnosti platí sociální pojištění za předchozí měsíc, což musí stihnout vždy mezi 1. a 20. dnem příštího měsíce, nově by sociální pojištění měli platit za měsíc aktuální. Tento nový systém by se měl přiblížit termínům placení zdravotního pojištění.

Živnostníci by se také měli dočkat zmírnění pokut. Ty jsou vyměřovány v případě, když živnostník nestihne poslat zálohy na pojištění včas. Nově by penále platit neměli, pokud by zaplatili do konce následujícího měsíce.

Tyto změny by měly začít platit nejpozději v roce 2018. Sjednocení plateb sociálního a zdravotního pojištění a záloh na daně z příjmu se živnostníci dočkají nejdříve v roce 2019.

Shlédněte také

Jak probíhá exekuce?

Exekuce není zrovna příjemnou záležitostí, ovšem ve většině případů je nejlepší cestou, jak se dostat …