?>
Domů / Finance / Nejlepší dovolenou je pro Čechy chalupa, mohou na ní i vydělat

Nejlepší dovolenou je pro Čechy chalupa, mohou na ní i vydělat

Češi jsou známí svou oblibou chataření a chalupaření. Podobně kladný vztah k rekreaci na chatě či chalupě mají už jen lidé ve Skandinávských zemích. Konkrétně Švédové jsou v počtu chat na prvním místě a Češi hned za nimi. I když se na počátku devadesátých let minulého století zdálo, že tato éra skončí díky politicko-společenským změnám a možnostem cestovat, opak je pravdou. Počet chat a chalup využívaných výhradně k rekreaci stále roste.

Trávení víkendů a dovolených

Zatímco v roce 1970 bylo podle evidence nemovitostí v Česku 25 tisíc rekreačních chalup, dnes je jich odhadem více než 166 tisíc. Připočteme-li k tomu chaty a zahradní domky, dostaneme se k číslu 400 tisíc. Obliba chataření a chalupaření má několik důvodů. Hlavními jsou možnost trávení volného času v přírodě a pokud má rodina chatu či chalupu ve svém vlastnictví, je to také velice levný způsob víkendového či dovolenkového pobytu.

I podle psychologů je to jeden z nejlepších způsobů relaxace a odpočinku, pokud se ovšem majitel pouze nedře. Zvláště v dnešní době, ve které převládá vysoké pracovní nasazení a náročnost moderního způsobu života, hraje aktivní odpočinek v životě lidí velkou roli. Chata či chalupa znamená pro majitele určitou bariéru od městského shonu, nesvárů a problémů. Psychologové tvrdí, že chata či chalupa je dokladem schopností člověka a možností dotvářet jeho osobnost.

Výhodný byznys

Lidé investují do stavebních materiálů, zahradních pomůcek a dalších věcí potřebných na chatě či chalupě značné peníze, a proto se tato oblast obchodu stala velice prosperujícím odvětvím. Je zajímavé, že pokud se lidé dostanou do finanční tísně, raději prodají auto nebo rodinné šperky, než svou chatu nebo chalupu.

Mnohdy je chalupaření i zdrojem samozásobitelství. Navíc mají majitelé jistotu, že jejich ovoce a zelenina jsou prosté pesticidů a jiných chemických látek. Kromě užitku jim pěstování poskytuje i radost.

Jak na chalupě vydělat?

Stále častější jsou případy, že majitelé své rekreační objekty zvelebují a modernizují, aby je mohli pronajímat v létě i zimě. Využívají totiž současné situace, kdy klesá zájem o cestování do zahraničí, kde je riziko teroristických útoků, sociálních nepokojů a dalších nepříjemností. Zejména pro rodiny s dětmi je pohodlnější, bezpečnější a také levnější pobyt na pronajaté chatě nebo chalupě v tuzemsku. Pokud má řada těchto objektů i vlastní bazén, gril a další vymoženosti, stávají se výhodným lákadlem ku prospěchu nájemníků i vlastníků.

Shlédněte také

Pronájem adresy trvalého pobytu zajistí mnoha podnikatelům znatelné úspory. Proč tomu tak je?

V České republice se v současné době pohybuje více než milion různých podnikatelů. Asi těžko …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *