Co byste měli o rozvodech vědět

Některé páry se dokáží rozejít v klidu a být i nadále v přátelském kontaktu. Často jsou ovšem rozvodové války vedeny dramaticky, a to i pro zdánlivé banality, jako je pes, mražené maso či jiné věci. Rozvodem rodinné hádky mnohdy nekončí, neboť nastává boj při dělení majetku.

Rozvodovost v Česku

Podle statistik se u nás rozvádí každé druhé manželství. V průměru to bývá po 13 letech společného soužití. Jako nejčastější příčina je uváděna nevěra, za kterou se však mnohdy skrývají složitější souvislosti, které mohou statistické výkazy jen těžko zachytit.

Důvodem rozvodových bojů a neochoty se rozumě dohodnout, je nevraživost partnerů, která se po léta kumuluje. Lidé také často velmi snadno rezignují na manželství a ženou se bezhlavě do dalšího vztahu, ve kterém si často vůbec nepolepší.

Zkušenosti advokátů

Advokáti by mohli vyprávět nejrůznější, mnohdy těžko uvěřitelné příběhy z rozvodových kauz. Například jedni exmanželé si ve smlouvě o vypořádání majetku dohodli výživné placené v granulích a styk se psem. V jiném případě se exmanžel, který odešel od manželky několik měsíců po narození dítěte, nechtěl smířit s povinností vyplatit své bývalé odstupné ve výši téměř 800 tisíc korun, které jeho tchyně podle svědeckých výpovědí vložila do rekonstrukce domu, který patříval již rodičům muže. Když se proti odstupnému odvolal, o dům přišel. Soud totiž situaci otočil. Když to nešlo prvním způsobem – přiřkl dům naopak v dalším kole jeho exmanželce a jí určil, že má naopak ona vyplatit jeho. Žena k překvapení muže peníze měla, ikdyž se jednalo o vysokou částku a svého exmanžela ve stanovené lhůte vyplatila.

Pozor na dluhy

Lidé si neuvědomují, že ani dohoda o vypořádání majetkových vztahů nemusí nutně zahrnovat veškerý majetek ve společném jmění manželů. Mezi podpisem dohody a rozvodem samotným totiž mohou účastníci do SJM nabýt další majetek, ala také dluh. To může být oříšek, neboť za dluhy, které na sebe vzal za trvání manželství jeden z manželů, odpovídají oba společně. Pokud byl za trvání manželství splácen dluh vzniklý před uzavřením sňatku, jde o investici ze SJM do majetku jednotlivce a takto splacené částky budou zohledněny při vypořádání.

Shlédněte také

Jak probíhá exekuce?

Exekuce není zrovna příjemnou záležitostí, ovšem ve většině případů je nejlepší cestou, jak se dostat …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *