Nehodu na špatných pneu vám pojišťovna proplatit nemusí

První listopad je ze zákona dnem, kdy jsou všichni motoristé povinni používat na svých automobilech zimní pneumatiky. Kdo se na zimu tímto způsobem nepřipravil v dostatečném předstihu, musí počítat s frontami a delšími čekacími lhůtami v pneuservisech. Zákon přikazuje povinnost mít obuty zimní pneu v období od 1.11. do 31.3., kdy se zároveň na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, případně díky povětrnostním podmínkám lze podobný vývoj předpokládat.

Policisté tedy mohou tolerovat letní pneu, pokud jsou silnice ještě dobře sjízdné. Ovšem žádnou toleranci nepřipouštějí pojišťovny. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody v období od 1.11. do 31.3. a budete mít nasazeny letní gumy, budou vás čekat komplikace s pojišťovnou, která může snížit, nebo dokonce odmítnout uhradit škodu.

Označení zimních pneu

Podle Policie ČR nese zimní pneumatika na bočnici označení M+S (M-S, M/S, M&S, MS). Někteří výrobci pneumatik zavedli i alternativní označení, kterým je symbol horského štítu a sněhové vločky na bočnici pneumatiky. Důležitá je také hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky, která musí být minimálně 4 mm, a to na všech čtyřech kolech u vozidel do 3,5 t, nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech u vozidel nad 3,5 t. Sjeté zimní gumy, které mají nižší vzorek, ztrácejí na sněhové pokrývce své optimální vlastnosti, především samočistící efekt. Jinak řečeno neodvádějí sníh nebo sněhovou břečku, kola nezabírají a auto se snadno dostane do smyku. Výše uvedenými symboly jsou označovány i protektorované pneu, které se mohou také používat, případně speciální terénní gumy.

Nehodu na letních gumách nemusí pojišťovna proplatit

Jezdit v zimě na letních pneumatikách je nejen velkým hazardem, ale nemusí se to vyplatit také kvůli možným škodám. Povinné ručení a havarijní pojištění je jistotou, že v případě nehody vám pojišťovna uhradí vzniklou škodu. Ovšem pokud zjistí, že máte nesprávné, resp. nevhodné pneumatiky, může to být důvodem ke zkrácení, nebo odmítnutí plnění. Pojišťovny to odůvodňují nezpůsobilostí vozidla k provozu na pozemních komunikacích.

Shlédněte také

Jak probíhá exekuce?

Exekuce není zrovna příjemnou záležitostí, ovšem ve většině případů je nejlepší cestou, jak se dostat …