Chystáte se prodat byt v Českých Budějovicích, protože máte obavy z propadu cen? Se zlevňováním to nemusí být tak „horké“!

Uvažujete o prodeji bytu v Českých Budějovicích, který jste až dosud drželi jako „investiční“? A z jakého důvodu? Protože se obáváte propadu cen tuzemských nemovitostí? Máte strach, že byste třeba za půl roku mohli dostat až o několik set tisíc korun méně? Pravda je, že je náš trh s realitami poněkud přehřátý, což se v některých lokalitách začíná projevovat poklesem poptávky a v určitých případech dokonce už i mírným zlevňováním. Cenový ústupek prodávajícího je přitom věc dlouhé roky nevídaná. Až donedávna se lidé často spíše „trumfovali“ v tom, kdo za vyhlédnutou nemovitost zaplatí víc, aby ji získal pro sebe. Časy se však mění.

Co s tím? Jsou vaše obavy oprávněné? Nebo to s propadem cen nebude tak dramatické, jak někteří odborníci naznačují? Je nejvyšší čas prodat? Nebo snad bude rozumnější, když si byt necháte o rok či o dva déle, případně se ho nezbavíte vůbec?

Prodáváte byt v Českých Budějovicích?

Zcela vážně uvažujete o tom, že byste se zbavili svého bytu v Českých Budějovicích, do kterého jste v minulosti investovali? Vlastní bydlení máte, pro nikoho z příbuzných byt nepotřebujete a tak vás v obavách z očekávaného propadu cen napadlo, že nemovitost prodáte? Faktem je, že ceny bytů v Českých Budějovicích v posledních letech dramaticky vzrostly a kdo zde nemovitost pořídil včas a za rozumných podmínek, ten jejím prodejem dnes rozhodně nic neztratí. Spíše naopak. Ale i přesto jde o zásadní krok, který je rozumné pečlivě uvážit. Jestliže jste v situaci, kdy vám větší finanční částka přijde velice vhod, asi toho k rozmýšlení mnoho nebude. Pokud však nejste vyloženě pod tlakem, zvažte veškerá pro a proti. Promyslete všechny možné scénáře a třeba zjistíte, že bude rozumnější byt si ponechat. Se zlevňováním nemovitostí to totiž nemusí být tak „horké“, jak tvrdí někteří ekonomové či analytici. Proč?

Protože kromě faktorů hovořících pro pokles cen jsou zde i takové, které jdou naopak proti tomuto očekávanému trendu. A předpovědět výsledek těchto „cenových tlaků“ často nedokáže ani renomovaný odborník.

Žádané lokality nezlevní

Přestože řada odborníků stále častěji hovoří o tom, že po letech zdražování nemovitostí dochází ke zlomu a ceny by měly začít klesat, není to tak jednoznačné. Prozatím převládá názor, že k jisté cenové korekci dojde pouze u nemovitostí v méně lukrativních destinacích. Jejich majitelé to totiž pod vlivem neutuchající poptávky se svými požadavky v řadě případů poněkud přehnali. Nyní, když zájem polevuje, stávají se podobné reality neprodejnými a nějaké zlevnění, byť nepříliš dramatické, je tedy zřejmě na pořadu dne. Ve větších městech, která na mnoho lidí působí doslova jako magnet, ovšem takový scénář očekávat nelze. Majitelé domů a bytů v Praze, Brně, Plzni nebo třeba právě v Českých Budějovicích mohou být tedy pravděpodobně v klidu. Při pohledu na Českou republiku jako celek pak renomovaní ekonomové předpokládají, že k nějakému zlevňování sice dojde, ale že je pravděpodobnější cenová stagnace.

Vaše obavy to nijak nerozptýlilo? Tak se podívejte do přiložené tabulky, abyste si udělali představu o tom, za kolik jsou byty v Budějovicích aktuálně nabízeny. A pak oslovte realitního makléře, který se o prodej vaší nemovitosti postará. Nebo přece jen raději počkáte?

Výběr z aktuální nabídky bytů – České Budějovice (07/2022)

DispoziceVelikost (m2)Typ stavbyAdresaCena (Kč)Za m2 (Kč)
1+kk35panelM. Chlajna2 650 00075 710
1+133cihlaŽižkova třída2 900 00087 870
2+kk40panelPražská třída3 290 00082 250
2+162panelul. Plzeňská3 799 00061 270
3+kk62novostavbaBranišovská5 200 00083 870
3+177cihlaE. Beneše4 900 00063 630

O zásadním poklesu cen nemůže být řeč

Ceny nemovitostí, a novostaveb obzvláště, jdou u nás nahoru už celou dekádu. Přinejmenším poslední dva roky pak byly v tomto ohledu vyloženě dramatické. A tak není divu, že většina lidí na nový byt už nemá a pokouší se raději o rekonstrukci starého. Ani to však nemusí být snadné. Citelně totiž podražily stavební materiály, energie i práce řemeslníků. A to je také jeden z nejdůležitějších faktorů, který brání významnějšímu poklesu cen nemovitostí. Další, co hovoří v neprospěch zlevňování, je přebujelá byrokracie, s níž se setkal už každý, kdo se rozhodl v naší zemi něco postavit. Dokud se naplno neuplatní nový stavební zákon a nezačne i díky němu vyrůstat mnohem větší množství rozsáhlých bytových projektů, o zásadním poklesu cen rezidenčních nemovitostí nemůže být řeč. A že k něčemu takovému v nejbližších letech nedojde, je s ohledem na neustálé úpravy nového zákona téměř jisté.

Pokles poptávky zatím nestačí

Při úvahách o možném poklesu cen tuzemských nemovitostí se většina ekonomů opírá zejména o aktuální propad poptávky. Ten je sice evidentní, ale ne natolik citelný, aby spustil „lavinu“ zlevňování. Navzdory tomu, že významně podražily hypotéky a řada lidí na ně už nedosáhne, zájemců o nemovitosti ubývá jen zvolna. Stále je zde totiž ještě dost ryzích investorů, kteří jsou movití. Takoví lidé nejenže půjčku nepotřebují, ale často jsou navíc ochotni kupovat i přes extrémně vysoké ceny. A zdaleka nejde jen o „malé hráče“, kteří se pořízením nemovitosti snaží zajistit na penzi nebo se zkrátka jen pokoušejí ochránit úspory před vysokou inflací. Nakupují i realitní společnosti a velké investiční fondy.

Aktuální pokles poptávky k citelnějšímu snížení cenové hladiny českých a moravských nemovitostí jednoduše nestačí.

Ještě panikaříte a zvažujete prodej vašeho bytu? Nebo v klidu počkáte, jak se situace vyvine?

Shlédněte také

Jak probíhá exekuce?

Exekuce není zrovna příjemnou záležitostí, ovšem ve většině případů je nejlepší cestou, jak se dostat …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *